Jak (ne)nakoupit dobře online [Vánoce 2015]?

onpodInternet je ideálním místem pro nákup dárků. Buď můžete vsadit na obchody, které mají tradici. Nebo hledat nejlevnější nabídku. Na to občas vsází online podvodníci. Ke srovnání cen se v poslední době využívají srovnávače cen. Nabízí se tak pohodlný výběr. Na internetu jsou i prodejci, kteří nejsou v těchto systémech a nabízejí ještě výhodnější cenu. Je nutné pro hledání použít Google a ne vždy se povede najít levnější cenu. Pokud chce někdo hodně šetřit, nabízí se aukce, bazary a inzerce. Dají se tak koupit nové, zánovní nebo speciální dárky, které v běžných obchodech nelze sehnat, nebo jsou za lepší cenu.

Tento způsob je asi nejrizikovějším. Například nejnovější vlajková loď Škodovky za třetinovou cenu? Majitel musel narychlo odcestovat a automobil je v jiné zemi například v Polsku. Bude logicky potřebovat „malou“ zálohu na převoz. Pokud je nabídka lákavá, proč toho nevyužít, že? Podvodníci mají nepřeberné množství důvodů proč poslat peníze předem. V zahraničí je platba předem možná zavedená praxe, ale v u nás platí jiná obchodní kultura. Platbu předem provádějte jen tehdy, jde-li o skutečně důvěryhodného obchodníka. Zvlášť podezřelý je požadavek na platbu systémem Western Union. Pamatujte si, že pokud se nabídka zdá příliš výhodná, než aby byla skutečná, tak nejspíš skutečná není!

Važte si svých osobních údajů. I ty mají velkou cenu. Nesdělujte informace o sobě na nedůvěryhodných či Vám dosud neznámých stránkách. Uvádějte jen takové údaje, které jsou skutečně nezbytné. V případě záruční reklamace. Neváhejte mezi výměnou nebo odstoupením od smlouvy. Pro zákazníka je vždy lepší chtít peníze zpátky. Poté si třeba výrobek koupit znovu, aby mu na něj běžela nová záruka. Pokud se stanete obětí podvodu, většinou nezbývá nic jiného než obrátit se na policii.

Pokud máte k dispozici komunikaci online či po telefonu, nabízí se zde možnosti, jak podvodníka vypátrat svépomocí. Nesmí být ovšem ostříleným profesionálem. Hledání je poté velmi složité, proto je lepší, být při nákupu ostražitý a řídit se zdravým rozumem. Neváhejte nás kontaktovat, pokud budete mít jakýkoli problém například s technickým dárkem. Ať už půjde pouze o nastavení, funkčnost nebo si jen nebudete vědět rady.

KLIKNĚTE ZDE PRO SPOJENÍ S TECHNIKEM ZDARMA